Neustavno je da Srbija ikada prizna otcepljenje Kosova
16. маја 2019.
Partizan je Kup vladar, Ilić u istoriju sa trofejem
27. маја 2019.

U finalu trinaestog fudbalskog kupa Srbije, danas  od 19.00 časova na stadionu „Rajko Mitić“ za trofej će se boriti Crvena zvezda i Partizan

Kapiteni Milijaš i Ilić opraštaju se definitivno od aktivnog igranja i sa derbija odlaze u fudbalsku legendu. Crveno-beli bi trijufom u kupu osvojili jedanaestu „duplu krunu“. Time bi zatvorili jednu od najuspešnijih sezona u poslednjih dvadeset godina, obzirom da je aktuelni šampion u sezoni koja se završava prvi put uspeo da izbori plasman u Ligu šampiona i pri tom savlada Liverpul finalistu elitnog takmičenja.

Osvajanje kupa za ekipu iz Humske bi bio melem na ranu i spas izuzetno turbulentne sezone, u kojoj su ekipu predvodila čak tri trenera. Pobedom crno-beli bi osvojili trofej četvrti put uzastopno, što bi za trenerskog debitanta Miloševića bio više nego uspešan početak na užarenoj crno-beloj klupi. U slučaju neuspeha za Partizan i armiju njegovih navijača bi ovo bila sigurno najneuspešnija sezona u klupskoj istoriji.

Crvena zvezda do sada ima 24, a Partizan 15 trofeja domaćeg kupa. Što se tiče samo Kupa Srbije koji se igra od 2007. godine crno-beli su znatno uspešniji u sedam finala šest puta su slavili, jedini neuspeh pretrpeli su od Čukaričkog pre četiri. Godine. Crvena zvezda je svega tri puta podizala pehar srpskog kupa poslednji put 2012. godine u Kruševcu kada su savladali Borac iz Čačka.

Večiti rivali su se u dugogodišnjoj istoriji ovog takmičenja do sada deset puta sastajali u finalu. Oba rivala imaju po pet pobeda u međusobnim okršajima. Poslednji finalni duel pripao je Partizanu. Na stadionu u Humskoj 2017. godine trofej crno-belima doneo je tada mladi štoper, a sada iskusni internacionalac Nikola Milenković golom u petnaestom minutu.
Osim večitih rivala Kup Srbije po jednom su osvajali Jagodina, Vojvodina i Čukarički.
Finalni meč obeležiće kapiteni večitih rivala Nenad Milijaš i Saša Ilić. Dva fudbalska majstora su prethodne nedelje završili igračku karijeru. Na svojim stadionima gde su proveli najlepše trenutke u karijerama oprostili su se od navijača. Ipak, sigurno će im treneri omogućiti da bar desetak minuta nastupe u finalu kupa i u fudbalsku legendu odu direktno sa večitog derbija.
Ilić je postao prava ikona crno-belih. Dugogodišnji kapiten je po broju utakmica koje je odigrao (875 mečeva i 250 golova) u omiljenom dresu u tri navrata postavio rekord koji sigurno neće biti nadmašen. Takođe sa 109 nastupa ima i najviše odigranih evropskih utakmica u dresu Partizana. Osvojio je 11 titula i šest kupova sa crno-belima.
Milijaš je nakon dolaska iz Zemuna brzo postao lider ekipe u dva navrata igrajući za Crvenu zvezdu sakupio je više od 250 mečeva i postigao stotinak golova. Sa osvojenih pet titula najtrofejniji je kapiten Crvene zvezde.