Zvezdina odbrana bolja od Junajteda i PSŽ!
8. decembar 2017.
SRBIN NE MOŽE BITI ATEISTA!?
10. decembar 2017.

NATALITET U PADU!

Strah od diskrimnicije trudnica i majki koje često koriste bolovanje zbog bolesti deteta i siromaštvo utiču na pad nataliteta u Srbiji

 

Na pad nataliteta često utiče i strah od rađanja, strah od materinstva i očinstva, strah od odgovornosti, strah od ekonomske i socijalne neizvesnosti, strah od gubitka komoditeta, strah od stagniranja karijere posebno kod majki, odnosno, strah od diskrimnicije trudnica i majki koje često koriste bolovanje zbog bolesti deteta, posebno kod majki, i strah od siromaštva.

U Leskovcu ne postoji ustanova ili udruženje koje bi se bavilo navedenim problemima, a majke sa višebrojnom decom u našem serijalu pokušavaju da dočaraju svu lepotu rađanja i odgoja dece.

Čak 30 beba rođeno je manje u leskovačkom porodilištu u julu ove godine u odnosu na isti period lane i 14 manje u prvih sedam meseci, pokazuje statistika Opšte bolnice Leskovac.

Prošle godine u julu mesecu prvi plač novoređenčadi u ovoj bolnici, u kojoj se porađaju žene još iz pet opština Jablaničkog okruga, čuo se 176, ove 146 puta.

Stanje je zabrinjavajuće”, komentariše direktor Opšte bolnice Nebojša Dimitrijević, uz ocenu da je do najvećeg pada došlo upravo u najtoplijem mesecu u godini.

Od 1. januara do kraja jula prošle godine rođeno je 927 beba, ove, 2017. godine godine – 913, od kojih 471 dečak i 442 devojčice.

U tom periodu samo u gradu Leskovcu, ne računajući okolna sela i još pet opština, umrlo je 365 ljudi, a samo u julu je bilo 45 sahrana.

Nerazvijena Bela Crkva izdvaja najviše novca u Vojvodini protiv „bele kuge“. Nisu tačne glasine da će biti ukinuta jednokratna pomoć za novorođenu decu, ali će taj iznos biti smanjen.

Društvenim mrežama ovih dana se pronela vest da je Opština Bela Crkva ukinula jednokratnu pomoć za novorođenu decu, koju je isplaćivala od jula 2015. godine. U tamošnjem Centru za socijalni rad, međutim, to kategorično negiraju i najavljuju da će se obratiti nadležnim institucijama, zbog širenja dezinformacija i panike među trudnicama.

Dragan Popović, direktor ove ustanove, ističe da je do početka 2017. iz skromnog opštinskog budžeta za jednokratnu pomoć porodiljama izdvajano po 120.000 dinara. Taj iznos je, kaže, sada samo smanjen, a ne ukinut.

– Morali smo da uvedemo minimalne korekcije u skladu sa prilivom sredstava u opštinski budžet. Prema novom pravilniku, od početka 2017. porodiljama isplaćujemo 62.000 dinara, dok država kroz roditeljski dodatak za istu svrhu izdvaja 38.000 dinara. To zajedno iznosi 100.000, tako da smo mi i dalje opština sa najvećim izdvajanjima za borbu protiv „bele kuge“ u Vojvodini – naglašava Popović.

Avalainfo.net

Ostavite odgovor